Jak připravit auto na zimu? Začínáme
Nízké teploty a zledovatělý povrch jsou pro řidiče vždycky oříšek. Zvýšená opatrnost a správná příprava vozu vám pomohou zvládnout nástrahy zimního období.
První věcí, na kterou se vyplatí myslet už před začátkem zimní sezony, je komplexní prohlídka. V servisu vašemu vozidlu zkontrolují brzdy, světla, stěrače, baterii a stav všech kapalin. To vše navíc bývá často za příznivou akční cenu, která nezatíží vaši peněženku. Na zimní cesty se tak budete moci vydat s jistotou, že jste nic podstatného neopomenuli.
Myslete i na zimní pneumatiky. Zima pro ně začíná již v době, kdy teplota konstantně zůstává pod 7°C. Tehdy se přilnavost k povrchu vozovky u letních pneumatik výrazně zhoršuje, protože letní směs tuhne a nefunguje tak, jak by měla.
Zimní pneumatiky mají oproti letním lepší mechanické vlastnosti díky speciální směsi pryže, obohacené o siliku. Výhodou je u nich i bohatě lamelovaný dezén pro účinný odvod vody. Pamatujte také na správnou hloubku dezénu, která je vyžadovaná tam, kde s autem budete jezdit. Například v České republice je to u zimních pneumatik minimálně 4 mm, jiné země mohou mít povinnou hloubku dezénu odlišnou.
PŘIPRAVTE SE NA KRIZOVÉ SITUACE
Aby vás zima nepřekvapila ani v krizových situacích, vyplatí se vozit s sebou několik věcí, a mít je tak vždy po ruce. V případě, že kvůli ledu nebudete moci vyjet z parkovacího místa, oceníte sáček s pískem. I pár hrstí, které budete moci při rozjezdu nasypat před pneumatiky, může ušetřit spoustu času. V některých situacích zase pomůže lopatka na sníh.
Pro každý případ je dobré mít v kufru vždy i teplé oblečení a deky. Ty se vám a vašim pasažérům budou hodit, pokud kvůli nehodě či neprůjezdnému úseku uváznete na silnici. Může to trvat i několik hodin, a to je nutné zůstat v teple.
Určitě oceníte, pokud budete mít v podobných situacích po ruce i něco na zub. Vozte proto s sebou vždy alespoň malou zásobu trvanlivých potravin. Vhodnou volbou může být sušené ovoce, cereální tyčinky nebo sušené maso. Nezapomínejte ani na tekutiny.
Ve vašem voze by během zimy neměla chybět ani nabíječka na mobil. Telefony se v mrazivém počasí vybíjejí rychleji a určitě nechcete riskovat, že se ocitnete daleko od domova bez mobilního spojení. Můžete tak zahánět nudu, ale hlavně přivolat pomoc nebo informovat své blízké nebo třeba obchodní partnery, že dorazíte později. Ujistěte se, že je možné nabíječku připojit do stejného typu zásuvky, jaký máte v automobilu.
V neposlední řadě je dobré mít vždy po ruce i sněhové řetězy. Hodit se vám budou především při cestě do hor, na slabě udržovaných vozovkách nebo v případě náhlého zhoršení počasí. Nezapomeňte, že pokud máte k dispozici pouze jeden pár řetězů, nasazují se na poháněná kola. Všechny současné modely ŠKODA mají poháněnou přední nápravu, případně všechna čtyři kola. V tom případě nasazujte řetězy také na přední kola.
TANKUJTE VŽDY S PŘEDSTIHEM
V zavazadlovém prostoru se neztratí ani nemrznoucí směs do ostřikovačů. Není nic horšího než rozbředlý špinavý sníh stříkající od okolních aut na vaše čelní sklo a prázdná nádobka ostřikovačů. Po chvíli z auta neuvidíte skoro nic. V případě, že se očekává silný mráz, neváhejte použít zimní směs, která nezamrzne ani při -20 nebo -30°C.
Směsi s vyšším bodem tuhnutí mohou při jízdě v proudícím ledovém vzduchu způsobit problémy a zamrzat nejen v ostřikovačích, ale také na studeném čelním skle. Pokud vám kapalina v ostřikovačích již zamrzla, zaparkujte v kryté garáži. Tekutina v teplejším prostředí po určité době zase rozmrzne.
V zimních měsících je také dobré nepodceňovat zásobu paliva. Nádrž udržujte vždy alespoň z poloviny plnou. Ať se na silnici stane cokoliv, můžete nechat nastartováno a tím pádem i zapnuté topení, takže bude v interiéru příjemně a zároveň budete mít dostatek paliva pro dojezd do cíle.
Stává se vám, že okna vašeho auta v zimě zevnitř namrzají? Pomůže důkladné vyčištění skel. Čím méně na nich bude nečistot, tím méně na nich bude kondenzovat vlhkost. Pokud okna přesto namrzají, pomoci může sprej proti kondenzaci vlhkosti. Důležité je také vozidlo pravidelně větrat a nenechávat dlouho zapnutou vnitřní cirkulaci - přívod čerstvého vzduchu proti mlžení skel také pomáhá.
Zejména u starších vozidel může mráz způsobit i přimrznutí gumových těsnění ke dveřím. Účinnou prevencí může být jejich ošetření silikonovým nebo glycerinovým sprejem. Vyhnete se tak riziku, že by se přimrzlé těsnění při použití síly odtrhlo. Přimrzlé dveře určitě neotevírejte násilím, ale spíše na ně zkuste zabouchat, mrazivé sevření pak častokrát povolí. Šťastnou cestu!